FAQ      Szukaj      Statystyki      Użytkownicy      Grupy      Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości      Profil            Zaloguj      Rejestracja

Forum forum.zelow.pl Strona Główna -> Zelów Miasto i Gmina -> Zapomniane cmentarze w Zelowie

Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 

PostWysłany: 31.01.2011, 08:22:08 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


Na wstępie troche historii
W 1878 r. społeczność żydowska licząca 250 osób uzyskała zezwolenie na założenie cmentarza. Wg spisu z 1909r żydów było 1573. Wg spisu niemieckiego z roku 1939 w gminie Zelów było 3836 osób narodowości czeskiej, 3714 narodowości żydowskiej, 2398 polaków i 1941 niemców. W marcu 1941r w getcie, które wyznaczono w budynkach między Placem Dąbrowskiego (rynek) a ulicami Św. Anny, Żeromskiego i Kilińskiego mieszkało 6000 ludzi. We wrześniu 1942r nastąpiła likwidacja getta. Spis ludności z listopada 1942r nie wspomina o żadnym obywatelu wyznania mojżeszowego.
Z cmentarza Żydowskiego (miał rozmiary 100x50m) mieszczącego się przy ulicy Sosnowej (biegła wtedy inaczej) władze niemieckie poleciły pozrywać wszystkie płyty nagrobne (macewy), użyto ich do wyłożenia chodników w Zelowie i Buczku. Kilka lat temu proboszcz Ciosek apelował z ambony o powiadomienie go czy też zwrot płyt, których kilka miało jeszcze znajdować się na Zelowskich podwórkach.
Zdewastowany cmentarz przez lata powojenne był całkowicie zapomniany. Nie wiadomo czemu działkę na której się mieścił przeznaczono na żwirownię tym samym zezwolono na eksploatacje piasku z miejsca pochówku. Starsi koledzy opowiadali mi, że w latach 70 chodząc na spacery po tamtej okolicy już rozkopanej wcale nie wysilając się można było znaleźć duże fragmenty szkieletów lub nawet kawałków dobrze zachowanej skóry Wykrzyknik
I teraz pytanie:
jaka hiena wymyśliła a jaka menda zdecydowała i zatwierdziła plan zagospodarowania tamtej okolicy?
Do czego zużyto piach i ziemię zerwaną na kilka metrów wgłąb zawierającą prochy i szczątki conajmniej trzech pokoleń?
Było to działanie celowe, zamierzone i systematyczne bo z ulicy Sosnowej prowadzącej do cmentarza od strony cmentarza katolickiego wydzielono działki budowlane i dzisiaj stoją tam domy, natomiast drogę od strony ulicy Leśnej zalesiono, ale tak jakoś byle jak więc patrząc uważnie można zauważyć różnicę.
Mogę zrozumieć niechęć do ludzi o innym pochodzeniu do ich sposobu bycia i zachowania, kultury, ale nie wiem jak podłym trzeba być by wyżywać się na umarłych. To także byli obywatele Rzeczypospolitej.
Kto ma dziadków, rodziców niech popyta może będą pamiętali coś o tamtych czasach.

Ewangelicy augsburscy czyli obywatele narodowości niemieckiej zamieszkujący na początku osiedlania się głównie Pożdzenice zlokalizowali swój cmentarz w lesie na drodze łączącej Pożdżenice z Kolonią Pożdżenice. Ostatnie nagrobki są tam z początku lat 50. Dziś obiekt jest zarośnięty, opuszczony i zdewastowany ale jest. Można sobie wejść, pochodzić i poczuć dreszczyk emocji.

Poniżej w kółku lokalizacja nieistniejącego cmentarza wg mapy niemieckiej z 1944r.



Ostatnio zmieniony przez szmarek dnia 01.02.2011, 13:08:15, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWin20001024x768
PostWysłany: 31.01.2011, 08:49:26 Odpowiedz z cytatem
Meier
Ostry
Ostry
Dołączył: 23 Mar 2004
Posty: 283

Register IP:


Też sporo słyszałem o tym jak ludzie znajdywali tam kości z żydowskiego cmentarza.
Tylko pamiętaj że w 1956 i 1968 za czasów komunizmu wyrzucano żydów z polski, więc kto by się przejmował ich cmentarzem. Takie były czasy.

_________________
Idziemy Dalej Żeby Być Jak Najbliżej
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinXP1280x800
PostWysłany: 31.01.2011, 09:27:35 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


Meier napisał:
Też sporo słyszałem o tym jak ludzie znajdywali tam kości z żydowskiego cmentarza.
Tylko pamiętaj że w 1956 i 1968 za czasów komunizmu wyrzucano żydów z polski, więc kto by się przejmował ich cmentarzem. Takie były czasy.

pamiętam z tym, że w tamtych czasach niektórzy potrafili zachowywać się jak ludzie a niektórzy całkiem się odczłowieczyli.
Ciekawi mnie czy była to akcja oddolna czy odgórna. Zauważ nawet niemców najeźdzców i morderców znalezionych przypadkiem ekshumuje się chowa w zbiorowej mogile okazując tym samym szacunek szczątkom a tutaj jak widać nic takiego nie miało miejsca.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWin20001024x768
PostWysłany: 31.01.2011, 14:16:29 Odpowiedz z cytatem
Ukasy
Zelowiak
Zelowiak
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 751
Skąd: Zelów
Register IP:


Niektórzy ludzie to z tego byłego cmentarza biorą piach pod budowę. Podjeżdżają z przyczepką i ładują. A moim zdaniem to tam powinien być zagospodarowany teren, a nawet postawiony pomnik.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinXP1024x768
PostWysłany: 31.01.2011, 17:03:09 Odpowiedz z cytatem
Danon
Adminidewastator
Adminidewastator
Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 1036
Skąd: 51°46'N - 19°23'E
Register IP:


Ciekawy temat
Przerzucam do forum wyżej

_________________

w w w . d a m i a n m i e r z y n s k i . c o m
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
      FirefoxWinXP1680x1050
PostWysłany: 31.01.2011, 18:38:39 Odpowiedz z cytatem
robson161
Stojąc leżał
Stojąc leżał
Dołączył: 18 Lis 2010
Posty: 85
Skąd: Zelów, ul. Kościuszki
Register IP:


Ukasy napisał:
Niektórzy ludzie to z tego byłego cmentarza biorą piach pod budowę. Podjeżdżają z przyczepką i ładują. A moim zdaniem to tam powinien być zagospodarowany teren, a nawet postawiony pomnik.


A z jakiej racji pomnik ?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
      FirefoxWinXP1440x900
PostWysłany: 31.01.2011, 18:42:58 Odpowiedz z cytatem
Ukasy
Zelowiak
Zelowiak
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 751
Skąd: Zelów
Register IP:


robson161 napisał:
Ukasy napisał:
Niektórzy ludzie to z tego byłego cmentarza biorą piach pod budowę. Podjeżdżają z przyczepką i ładują. A moim zdaniem to tam powinien być zagospodarowany teren, a nawet postawiony pomnik.


A z jakiej racji pomnik ?


No z racji zniszczenia przez Niemców tego cmentarza, bo raczej mało kto wie o tym co napisał szmarek.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinXP1024x768
PostWysłany: 31.01.2011, 18:48:43 Odpowiedz z cytatem
starwea
Twardziel
Twardziel
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 181

Register IP:


czyli gdzie to jest stoją tam jeszcze jakieś pomniki czy cos Pytajnik

_________________
http://www.ermail.pl/link/VjlJJlYJNeejAlmaV7eT2CXTmcCXA2Je
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      MSIEWinNT1366x768
PostWysłany: 31.01.2011, 20:17:21 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


Ukasy napisał:
robson161 napisał:
Ukasy napisał:
Niektórzy ludzie to z tego byłego cmentarza biorą piach pod budowę. Podjeżdżają z przyczepką i ładują. A moim zdaniem to tam powinien być zagospodarowany teren, a nawet postawiony pomnik.


A z jakiej racji pomnik ?


No z racji zniszczenia przez Niemców tego cmentarza, bo raczej mało kto wie o tym co napisał szmarek.


Niemcy zaczęli a niestety polacy skończyli...
Tablica upamiętniająca obecność i tragiczne losy ludności żydowskiej w Zelowie miała powstać już w latach 60. Miała być wmurowana w budynek domu kultury, który miał powstać w okolicach parku i Biedronki. Jak wiadomo skończyło się na barze "Zacisze" a w ścianę baru chyba nie bardzo było ówczesnym władzom wmurowywać tablicę pamiątkową. Stąd nie ma jej do dziś.
Myślę, że jakikolwiek brak upamiętnienia obywateli Rzeczypospolitej wyznania mojżeszowego w Zelowie to powinien być wstyd dla włodarzy. Tymbardziej, że istnieje odnowiony gmach dawnej synagogi (obecnie Poczta Polska), gdzie z powodzeniem i jak najbardziej na miejscu można byłoby umieścic tablicę pamiątkową. Tylko do tego trzeba mieć odrobinkę wrażliwości, może kobieta będzie ją miała...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWinXP1280x1024
PostWysłany: 31.01.2011, 20:24:06 Odpowiedz z cytatem
Kaffa
Miętki
Miętki
Dołączył: 31 Sty 2011
Posty: 3
Skąd: Zelów
Register IP:


Co do zapomnianych cmentarzy jest jeszcze jeden w naszej okolicy tzn. był pomiędzy Maurycowem a Sromutką. Byli tam chowani niemieccy żołnierze. Swego czasu można tam było zobaczyć ludzkie szczątki. Z tego co wiem później ten teren został przekopany, a teraz rosną tam krzewy i brzozy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinNT1280x800
PostWysłany: 31.01.2011, 20:39:37 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


Kaffa napisał:
Co do zapomnianych cmentarzy jest jeszcze jeden w naszej okolicy tzn. był pomiędzy Maurycowem a Sromutką. Byli tam chowani niemieccy żołnierze. Swego czasu można tam było zobaczyć ludzkie szczątki. Z tego co wiem później ten teren został przekopany, a teraz rosną tam krzewy i brzozy.

Znaczy dokonano prawdopodobnie ekshumacji i szczątki przeniesiono. Gdzie i kiedy nie wiadomo...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWinXP1280x1024
PostWysłany: 31.01.2011, 20:49:56 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


starwea napisał:
czyli gdzie to jest stoją tam jeszcze jakieś pomniki czy cos Pytajnik

Nic, żadnych śladów, że teren ten był kiedyś cmentarzem. Byłem tam w okresie kiedy strażacy wypompowywali wodę z okolic podstacji elektrycznej i wszędzie wokół były bajora a co za tym idzie wszechobecne były odgłosy żab i ropuch. Wrażenia słuchowe w połączeniu ze świadomościa pobytu w takim miejscu bezcenne...
Jak ktoś się bawi GPSem to mam tę mapke jako plik jpeg wraz z plikiem kalibracyjnym.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWinXP1280x1024
PostWysłany: 31.01.2011, 20:52:23 Odpowiedz z cytatem
Kaffa
Miętki
Miętki
Dołączył: 31 Sty 2011
Posty: 3
Skąd: Zelów
Register IP:


Pewnie tak. Rzeczywiście nie wiadomo gdzie szczątki zostały przeniesione, ale ekshumacje przeprowadzali jakieś 40 lat wstecz. Tyle się dowiedziałam od mojej mamy.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinNT1280x800
PostWysłany: 01.02.2011, 15:05:41 Odpowiedz z cytatem
starwea
Twardziel
Twardziel
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 181

Register IP:


w lesie niedaleko harcerskiej tez jest takie miejsce gdzie wykopywali niemieckich zołnierzy słyszał ktoś Pytajnik

_________________
http://www.ermail.pl/link/VjlJJlYJNeejAlmaV7eT2CXTmcCXA2Je
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      MSIEWinNT1366x768
 Zapomniane cmentarze w Zelowie 
PostWysłany: 01.02.2011, 15:40:48 Odpowiedz z cytatem
Ukasy
Zelowiak
Zelowiak
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 751
Skąd: Zelów
Register IP:


starwea napisał:
w lesie niedaleko harcerskiej tez jest takie miejsce gdzie wykopywali niemieckich zołnierzy słyszał ktoś Pytajnik


No ja słyszałem, nawet byłem tam z ciekawości zobaczyć, ale na szczęście żadnych kości nie znalazłem, tylko jest pełno rozkopanej ziemi tam i nic więcej, a raz widziałem tam kawałem pomnika (wyglądało to jak marmur lub granit). Co się stało z tymi ciałami to ja już nie wiem, ale pewnie gdzieś je ekshumowali.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinXP1024x768
 Forum forum.zelow.pl Strona Główna -> Zelów Miasto i Gmina
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie GMT  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


Powered by phpBB © 2001-2004 phpBB Group
Create by Danon